top of page
  • Mustafa Gökhan Yılmaz

HAYATI FİLM OLUYOR

Babası Azerbaycan asıllı Mehmet Karaca ve annesi Ermeni asıllı Toto Karaca olan Cem Karaca, sanatla iç içe büyüdü. Orta öğrenimini Robert Lisesi'nde yapan Cem Karaca sanatçı bir çiftin çocuğuydu. Müzikle ilk tanışması annesinin teyzesi Rosa Felegyan'ın Cem Karaca'ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesiyle oldu. Kolej yıllarındayken dünyadaki popülaritesini arttıran rock müziğine ilgi duydu. Kız arkadaşlarını etkilemek için ve arkadaşlarının istekleri doğrultusunda dönemin rock yıldızlarının şarkılarını söyledi. Karaca'nın ses yeteneğini ise annesi Toto Karaca keşfetti.

Ülkemizde yaptığı onlarca bestenin sahibi olan cem karaca sürgün yılları ve o dönemde yaşadıkları da kaleme alınarak rock müzik severler ve sinema severler için müthiş bir şölen olacağı şimdiden konuşulmaya başlandı. Birçok müzik grupları ile çalışan cem karaca bu gruplardan en çok sevileni Moğollar olmuştur. Moğollar hala ülkenin birçok yanında sahne almaya devam ediyor. Filmin bir bölümünde cem karacayı yapay zeka ile sahneye çıkartılacağı konuşuluyor bu Türk sineması için bir ilk olacağı şimdiden sinema severleri büyük merak sardı.

Yapımcılığını NGM Media şirketinin üstleneceği bu filmde yönetmen koltuğunda ise Mert Melih Baykal olacak. Senaryosunu NGM yazı grubu kaleme alırken çekimleri mayıs ayında Almanya da başlayacak.

Filmde Turgut Özal ile görüşmesine de yer verecek olan Baykal film hakkında şu sözleri sarf etti.’’Siyasi bir kaygı gütmeden o dönemde yaşanan zorlukları ve müziğin o birleştirici ruhuna izleyen herkese yansıtmak derdindeyim. Onun şarkılarıyla büyüdük onun şarkılarıyla düşündük onun şarkılarıyla çoştuk. Yeri geldi işçinin yanında olduk yeri geldi düzene karşı geldik anlatmak istediğim cem karacanın bütün özelliklerini gerçeklikten koparmadan anlatmak’’ dedi.

Filmin henüz vizyon tarihi belli olmadığını belirten Baykal başrol konusunda anlaştıkları ismi açıklamayacaklarını ve sürpriz bir isim olduğunu söyledi. Bizde kamera arkası sayfası olarak usta sanatçı cem karacayı saygı ile anıyoruz ve gişesinin bol olmasını diliyoruz.
54 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page